środa, 9 grudnia 2009

Vorlesungen über...

Polecamy cykl wykładów niemieckich filozofów organizowany przez IF UW. Szczególnie ciekawie zapowiada się wykład ósmy "Axel Honneth - Das Gewebe der Gerechtigkeit. Über die Grenzen des zeitgenössischen Prozeduralismus“.

Axel Honneth to szef Instytutu Badań Społecznych we Frankfurcie, czyli spadkobierca Maxa Horkheimera i uczeń Jurgena Habermasa. Karolina Wigura referuje spór w jaki Honneth wszedł ostatnio na łamach prasy z innym znanym niemieckim filozofem, Peterem Sloterdijkiem (swego czasu mocno promowanym w Polsce przez "Europę"). "Czy podatki mogą być przedmiotem dysputy filozoficznej? Okazuje się, że tak. Przynajmniej w obliczu kryzysu finansowego. I może pod warunkiem, że całość debaty rozgrywa się w Niemczech."

Warto wsłuchać się w ten spór, gdyż jego stawką jest przyszły kształt państwa niemieckiego, być może również całej nowej Europy. Przełożenie filozofii Sloterdijka na realną politykę Niemiec zdaje się być niemałe, niezależnie od tego czy zostanie on głównym ideologiem CDU. (A trzeba przyznać, że dzielnie na to pracował: "to wielkie i bardzo pozytywne zaskoczenie zobaczyć osobę o tak wyjątkowym talencie politycznym jak Angela Merkel na arenie politycznej, gdzie występują głównie kastraci. Merkel pokazuje wszystkim, że ciężka praca i całkowite poświęcenie się wyznaczonym celom wciąż jest możliwe.")
Dyskusje akademickie naszych sąsiadów już nieraz wpływały na losy Polski. Dopóki nasza debata publiczna nie dojrzała do tego poziomu, studiujmy niemieckich filozofów!

1 komentarz: